Uprawa róż


 

 

 

Stanowisko

           Róże wymagają słonecznego stanowiska aczkolwiek najlepszy jest półcień, ponieważporady.jpg przy silnym nasłonecznieniu mogą wyblaknąć kwiaty.

 

Gleba

           Róże nie mają dużych wymagań glebowych ,najlepiej rosną na glebie próchniczej o odczynie pH 5,5-6,5.

 

Sadzenie

           Krzewy róż można sadzić jesienią oraz wiosną. Jesienią od końca września do czasu kiedy ziemia nie zamarznie.Wiosną marzec -kwiecień.

Róże sadzone jesienią przyjmują się w 100% i wcześniej zaczynają kwitnienie wiosną następnego roku. Sadzenie wiosenne powinno być jak najwcześniejsze ponieważ sadzone późną wiosną bardziej chorują i wymagają obfitego podlewania.
 
 

Odległość sadzenia

           Róże sadzimy w następujących odległościach:

  • Róże wielokwiatowe i wielkokwiatowe - rozstawa co 30 - 50 cm
  • Róże parkowe - rozstawa co 50 - 150 cm
  • Róże pnące - rozstawa zależy od efektów jakie chcemy uzyskać w przyszłości
  • pnące 100-200 cm

Dla uzyskania efektu "kwitnącej ściany" wzdłuż muru, płotu itp

  • Róże naturalne i ich mieszańce - rozstawa 0,8 - 1,5 m
  • Róże angielskie - rozstawa 60 - 100 cm
  • óże okrywowe - silnie rosnące 2 - 4 szt. / 1 m2 wolno rosnące 6 - 8 szt. / 1 m2 
 

Cięcie

           Róże powinniśmy ciąć wiosną po usunięciu kopców ,które zabezpieczały nam róże przed przemarzaniem zimą. Ciąć pędy powinniśmy na wysokości 3-5 oczek (czyli około 15-20 cm nad powierzchnią ziemi). Latem należy usuwać przekwitnięte pąki kwiatowe, przez co róże będą nam szybciej powtarzać kwitnienie. Krzewów nie tniemy późną jesienią, ponieważ będą bardziej narażone na przemarzanie zimą.

 

Zabezpieczenie na zimę

           Róże zabezpieczamy na zimę na początku listopada przed nadejściem pierwszych mrozów. Najlepszym zabezpieczeniem jest zrobienie kopca z ziemi ok. 20cm wysokości. Dodatkowo możemy położyć na krzewy gałęzie z roślin iglastych np: świerka lub tui. Róże pnące możemy owinąć agrowłókniną, a róże drzewkowe (pienne), najlepiej przygiąć i obsypać ziemią.

 

Nawożenie

 nawozenie.jpg           Nawozy mineralne stosujemy od wczesnej wiosny (po ruszeniu wegetacji) do końca czerwca tak ,aby zdążyły zdrewnieć pędy do zimy. Stosujemy nawozy wieloskładnikowe aby nasze róże były odpowiednio zaopatrzone we wszystkie składniki pokarmowe.
 
 

 

 

Ochrona

           Tak jak większość roślin, róże są atakowane przez szkodniki i choroby.Najgroźniejszym szkodnikiem są mszyce które najskuteczniej są zwalczane przy użyciu środka chemicznego (wystarczy 1 oprysk w sezonie).

Natomiast jeśli chodzi o choroby do najgroźniejszych należą : mączniak prawdziwy, czarna plamistość oraz rdza róż. Najlepszym zabezpieczeniem lub walką z tymi chorobami jest również wykonanie 2-3 oprysków w sezonie od końca czerwca co 2 tygodnie. Podatność róż na te choroby jest różna w zależności od odmiany.