Podstawowe zasady uprawy RÓŻ

 

STANOWISKO POD RÓŻE

Stanowisko gdzie będą rosły róże powinno być słoneczne, o dobrej cyrkulacji powietrza. Całkowicie osłonięte od wiatru stanowiska stwarzają dobre warunki dla rozwoju chorób grzybowych, dlatego ważne jest, aby wiatr szybko osuszał liście, zapobiegając rozwojowi chorób. Gleba gdzie będą rosły róże powinna mieć lekko kwaśny odczyn 5,5-6,5 ph, oraz zawierać dużą ilość substancji organicznej. Jej zawartość możemy zwiększyć dodając rozłożony obornik lub kompost. Jeśli nie posiadamy obornika czy kompostu wtedy stosujemy nawozy mineralne według zaleceń producenta. Róż nie sadzimy w miejscach gdzie poprzednio też rosły róże ze względu na możliwość przenoszenia chorób. Jeśli nie ma innej możliwości trzeba wymienić ziemię na głębokość 50cm.

SADZENIE RÓŻ Z GOŁYM KORZENIEM

Krzewy róż kopane z gruntu, czyli z tzw. gołym korzeniem możemy sadzić jesienią od połowy września do czasu aż zamarznie ziemia lub wiosną w marcu oraz kwietniu. Przed posadzeniem należy całe rośliny włożyć do wody na kilka godzin, ważne jest to szczególnie wiosną gdy występują już dość wysokie temperatury powietrza. Dołki pod róże kopiemy odpowiedniej wielkości tak, aby przy sadzeniu korzenie mieściły się swobodnie i nie podwijały się jest to bardzo ważne, aby krzewy nam ładnie rosły. Korzenie, jeśli są długie należy przyciąć na około 20cm. Krzewy sadzimy na taką głębokość, aby miejsce okulizacji, czyli skąd wyrastają pędy z szyjki korzeniowej, było około 3cm. poniżej poziomu ziemi. Ziemię wokół rośliny należy udeptać oraz obficie podlać, jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy przyjęcie się naszych róż.

Róże możemy sadzić pojedynczo lub na rabacie w następujących odległościach:

 

  •     Róże rabatowe wielokwiatowe i wielkokwiatowe - rozstawa, co 30 - 50 cm
  •     Róże parkowe - rozstawa, co 50 - 150 cm
  •     Róże pnące - rozstawa zależy od efektów, jakie chcemy uzyskać w przyszłości pnącze 100-200 cm

Jesienią przed nadejściem mrozu (początek listopada) trzeba zabezpieczyć krzewy przed przemarznięciem obsypując pędy ziemią, tworząc kopiec o wys. około 20cm. Wiosną, na początku kwietnia, (gdy kwitnie forsycja) rozgarniamy kopce i przycinamy pędy na 15-20cm. pozostawiając 3-4 oczka na każdym z pędów licząc od miejsca okulizacji. Dotyczy to róż świeżo posadzonych jak i starszych, które rosną już wiele lat w naszym ogrodzie, cięcie powtarzamy każdego roku wiosną. Ważne jest, aby wiosną krzewy róż w czasie wzrostu pędów systematycznie nawozić oraz podlewać nie mocząc liści, wodę lejemy tylko na ziemię pod koronę krzewu.

 SADZENIE RÓŻ Z GOŁYM KORZENIEM

SADZENIE RÓŻ Z DONICZEK

 SADZENIE RÓŻ Z DONICZEK

Krzewy róż w doniczkach można sadzić przez cały sezon, także latem. Doniczkę z krzewem należy wstawić do pojemnika z wodą, tak aby cała doniczka zanurzyła się w niej, na około 2 -3min., po czym ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki żeby bryła korzeniowa nie rozpadła się. Dołek, w który będziemy sadzić różę powinien być znacznie większy od bryły korzeniowej tak, aby można było swobodnie umieścić w nim roślinę. Głębokość sadzenia tak jak w przypadku róż z gołym korzeniem, czyli miejsce okulizacji powinno zależeć się 3cm pod ziemią.

 

 

 

 

 

SADZENIE RÓŻ PNĄCYCH

 

 SADZENIE RÓŻ PNĄCYCH

 

Róże pnące możemy sadzić przy ścianach, pergolach, ogrodzeniach itp. Ważne jest żeby posadzić krzewy pod lekkim ukosem w odległości około 50cm od ściany, wtedy łatwiej jest umocować silnie rosnące pędy do ściany lub innych podpór, szczególnie takie jak ramblery czyli odmiany o długich i wiotkich pędach.

 

 

 

 

 

SADZENIE RÓŻ PIENNYCH ( DRZEWKOWYCH)

 

 SADZENIE RÓŻ PIENNYCH ( DRZEWKOWYCH)

 

 

Róże pienne sadzimy podobnie jak krzewiaste z tą różnicą, że do dołka oprócz drzewka wstawiamy palik który będzie podpierał nam drzewko różane i utrzymywał w pozycji pionowej. Pień róży piennej przywiązujemy do palika taśmą lub sznurkiem niezbyt mocno tak, aby po jakimś czasie nie wrosło w korę pnia. Przed zimą młode róże pienne zabezpieczamy przyginając koronę do ziemi i mocując ją szpilkami, po czym całą obsypujemy ziemią. Starsze kilkuletnie drzewka owijamy agrowłókniną (tylko koronę), ponieważ ich pnie nie są już tak elastyczne i mogą się złamać podczas przyginania.